Pozytywny wizerunek Firmy

UntitledW dzisiejszych czasach, kiedy konkurencja praktycznie we wszystkich branżach nieustannie rośnie, Właściciele firm muszą dbać o swój wizerunek i nieposzlakowaną opinię, na którą pracują latami.

BRAND IDENTITY – czyli tożsamość marki ma bardzo duże znaczenie.

Pracujemy nad wyróżnieniem brandu i stworzeniem w świadomości pozytywnego jej wizerunku. Świadomie kreujemy zespół określonych cech o indywidualnym podłożu. Nadajemy im znamiona unikatowości, aby zapaść w pamięci odbiorców i odróżnić się od konkurencji, w obliczu której i nasycenia rynków przedsiębiorstwa nie mogą pozwolić sobie na zaniedbanie własnego wizerunku, ponieważ to praca włożona w jego wypracowanie i utrzymanie zapewnia im istnienie w świadomości klientów, pracowników i otoczenia biznesowego.

Zacznijmy od uświadomienia sobie, czym jest wizerunek firmy. Pod pojęciem tym kryje się szereg elementów składających się na sposób, w jaki firma jest obecna w umysłach klientów bądź konsumentów. To istnienie naszej firmy w świadomości klientów, pracowników i partnerów biznesowych jest kluczowym aspektem tworzenia wizerunku organizacji w bliskim i dalszym otoczeniu przedsiębiorstwa. Wizerunek to całokształt wyobrażeń, odczuć, a także oczekiwań interesariuszy dotyczących firmy, tj. usług lub produktów, jakie oferuje, zatrudnionych pracowników i ekspertów, sposobu świadczenia usług i komunikacji z klientem, wartości, jakim hołduje oraz jej kultury organizacyjnej. W obliczu dużej konkurencji i nasycenia rynku nie jest łatwo się wyróżnić i zyskać przewagę konkurencyjną. Z tego względu zarządy organizacji muszą przyjrzeć się sposobowi funkcjonowania przedsiębiorstwa i zwrócić szczególną uwagę na właściwe ukierunkowanie swoich działań zewnętrznych i wewnętrznych, które będą skutkować wypracowaniem pozytywnego wizerunku.

Funkcją takiego wyobrażenia jest:

- zmniejszenie ryzyka dokonywania zakupów

- budowanie zaufania do firmy;

- różnicowanie przedsiębiorstw i produktów;

- wpływ na decyzje nabywców dotyczące wyboru produktów.

Wizerunek jest sposobem odbioru tożsamości. Może on być:

taki sam jak tożsamość, gdy otoczenie postrzega firmę dokładnie tak, jak ona chciałaby być widziana

- inny, gdy różnice pomiędzy tożsamością firmy a jej wizerunkiem wynikają z kilku przyczyn:

nabywcy w niewłaściwy sposób odbierają informacje o przedsiębiorstwie, źle kojarzą stosowane symbole

- instrumenty promocyjne, które stosuje przedsiębiorstwo nie docierają do potencjalnych odbiorców

- rozbieżność między jakością oferowanych produktów i usług a tym co mówi o nich przedsiębiorstwo;

- zmiany zachodzące w otoczeniu rynkowym.

Określając wizerunek firmy powinniśmy więc znaleźć odpowiedzi na następujące pytania:

Jak my widzimy naszą firmę?

Jak widzą naszą firmę inni?

Jak chcemy by inni widzieli naszą firmę?

Jaki obraz możemy stworzyć w obecnych warunkach?

Wizerunek firmy może być pozytywny (rozpowszechniony i pomocny firmie), nijaki (bezbarwny, obojętny) lub negatywny (zły, szkodzący reputacji firmy). W celu budowy marki oraz zwiększeniu jej rozpoznawalności na rynku prowadzone są kampanie wizerunkowe. Globalny wizerunek firmy nabiera szczególnego znaczenia w przypadku przedsiębiorstw o złożonej i rozbudowanej działalności, posiadających sieć punktów sprzedaży bądź punktów usługowych, zlokalizowanych na rozległym terytorium.

Certyfikat Uczciwy Przedsiębiorca wyznacza z góry określony kierunek, taki, który jest pożądany i pozytywnie wpływa na relacje biznesowe. Firma, która posiada Ogólnopolski Status znacząco zyskuje na wartości. Jej wizerunek jest odmiennie postrzegany, a jej usługi czy produkty częściej wybierane.

W dobie wszelakiej informatyzacji sięgamy po wiedzę z internetu. Informacje uzyskujemy szybko, dokładnie i z wielu źródeł. Wirtualna e-wizytówka firmy na oficjalnym portalu Programu jest doskonałym narzędziem do opublikowania informacji o swojej firmie. Dzięki olbrzymiej popularności Certyfikatu w Polsce oraz systemu informatycznemu posiadanie aktualnego Certyfikatu jest bardzo pożądane.

Przy budowie wizerunku należy zwracać uwagę na następujące zasady:

nie zaczynać od zera, nie ograniczać się tylko do analizy, uszanować delikatną naturę świata wyobraźni – zamiast radykalnych i drastycznych zmian, które źle znosi wyobraźnia, wybrać metodę małych kroków, starannie dobierając analizy i stopniowe posunięcia, docenić znaczenie każdego czynnika przekazu informacji o firmie, obserwować konkurentów, jak najwcześniej rozpocząć komunikację z otoczeniem, ustalić czytelne, konkretnie sprecyzowane i realistyczne cele komunikacji, stworzyć własny styl: rozpoznawalny, ciekawy, elastyczny, angażować wszystkich pracowników w tworzenie image’u, mierzyć rezultaty odbioru wizerunku firmy w otoczeniu.

Korzystny obraz firmy, pozytywne opinie, a także utrwalona tożsamość z pewnością pomoże firmie zaistnieć na rynku, zyskać szerokie grono odbiorców i zainteresowanie wielu potencjalnych kontrahentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>